Two radio antennas separated by d = 296 m, as shown in the figure below, simulta
ID: 1499221 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 296 m, as shown in the figure below, simultaneously broadcast identical signals at the same wavelength. A car travels due north along a straight line at position
x = 1,200 m
from the center point between the antennas, and its radio receives the signals. Hint: Do not use the small-angle approximation in this problem.
(a) If the car is at the position of the third maximum after that at point O when it has traveled a distance of
y = 400 m
northward, what is the wavelength of the signals?
___ m
(b) How much farther must the car travel to encounter the next minimum in reception?
____ m
Explanation / Answer
tan theta = 400 / 1200
theta = 18.42 deg
d sin theta = m lambda = 3 lambda
lambda = d sin theta / 3 = (296 * sin 18.42) / (3)
lambda = 31.18 m
----------------------------------------------------
d sin theta = [m + 1/2 ] lambda
d sin theta = [3 + 1/2 ] lambda = 7/2 lambda
sin theta = 7 lambda / 2 d = (7 * 31.18) / (2 * 296) = 0.369
thetamin = 21.65 deg
tan theta = ymin / 1200
ymin = 1200 * tan 21.65 = 476 m
The car will have to move additonal = 476 - 400 = 76 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.