Two radio antennas separated by d = 304 m as shown in the figure below simultane
ID: 1304354 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 304 m as shown in the figure below simultaneously broadcast identical signals at the same wavelength. A car travels due north along a straight line at position x = 1 040 m from the center point between the antennas, and its radio receives the signals. Note: Do not use the small-angle approximation in this problem.
(a) If the car is at the position of the second maximum after that at point O when it has traveled a distance y = 400 m northward, what is the wavelength of the signals?
m
(b) How much farther must the car travel from this position to encounter the next minimum in reception?
m
Explanation / Answer
a.)tan(theta)=400/1040
So theta=21.04
d*sin(theta)=m*lambda
m=2
lambda=d*sin(theta)/2=304*sin(21.04)/2= 54.56 m
b.) d sin(theta) = (m + 1/2 ) *lambda
m=2
d*sin(theta)=5*lambda/2
sin(theta)=5*lambda/2d=5*54.56/(2*304)= 0.4487
So theta(min)=26.67
tan(theta)=y(min)/1040
So y(min)=tan(26.67)*1040= 522.2 m
So, the car will have to move additional 522.2 - 400 = 122.2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.