Two radio antennas separated by d = 292 m as shown in the figure below simultane
ID: 1602370 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 292 m as shown in the figure below simultaneously broadcast identical signals at the same wavelength. A car travels due north along a straight line at position x = 1 370 m from the center point between the antennas, and its radio receives the signals. Note: Do not use the small-angle approximation in this problem. (a) If the car is at the position of the second maximum after that at point O when it has traveled a distance y = 400 m northward, what is the wavelength of the signals? _____ m b) How much farther must the car travel from this position to encounter the next minimum in reception? _____ m In the figure below (not to scale), let L = 1.20 m and d = 0.170 mm and assume the slit system is illuminated with monochromatic 490-nm light. (a) Calculate the phase difference between the two wave fronts arriving at P when theta = 0, 500 degree. _____ rad (b) Calculate the phase difference between the two wave front arriving at P when y = 5.00 mm. _____rad (c) What is the value of theta for which the phase difference is 0.333 rad? _____ degree (d) What is the value of theta for which the path difference is lambda/4? _____ degreeExplanation / Answer
A) By double slit formula,
lambda = d sin theta /m
lambda = (292/2)*sin (arctan (400/1370))
= 40.92 m
B) 40.92= (292/2.5)*sin (arctan (y/1370))
arcsin(40.92*2.5/292) =arctan (y/1370)
0.358 = arctan (y/1370)
y = 1370*tan 0.358
Required distance = y - 400
= 512-400
= 112 m answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.