Unpolarized light of intensity 1.3 W/m^2 passes through a vertical polarizing fi
ID: 1498547 • Letter: U
Question
Unpolarized light of intensity 1.3 W/m^2 passes through a vertical polarizing filter. The light then passes through a second polarizer whose axis 54 degree from the vertical. The light then passes through a third polarizer whose axis is horizontal. What is the intensity of the transmitted light after passing through the horizontal polarizer? Assume that the polarizers are close enough to each other that the light's intensity changes only when passing through a polarizer and not as it travels between them. Express your answer using three significant figures, and please include the proper unit.Explanation / Answer
Ans:- I0 = 1.3W/m^2 = 54
I1 = ½*I0
= ½ 1.3 =0.65W/m^2
I2 = I1*cos^2(54) = 0.65*cos^2(54) = 0.2246W/m^2
I3 = I2cos^2(27) = 0.2246*cos^2(27) = 0.1783W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.