A 15-W compact fluorescent light bulb is used in a lamp plugged into a 120-V wal
ID: 1498270 • Letter: A
Question
A 15-W compact fluorescent light bulb is used in a lamp plugged into a 120-V wall socket. You can assume the lamp itself has zero resistance. Find (a) the resistance of the light bulb, (b) the maximum current through the bulb, and (c) the maximum power used by the light bulb. Also, if the frequency of the electricity is the typical household value of f= 60 Hz, what are the rst two times that the current going through the light bulb is its maximum value, assuming that the light is turned on at t= 0?
Explanation / Answer
P = V^2/R
R = 120^2/15 = 960 ohm
Irms = Vrms/R = 0.125 A
Imax = Irms*sqrt(2) = 0.17678 A
part c )
P = Prms*2 = 30 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.