A 145-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.642 m long. Choose the or
ID: 1317782 • Letter: A
Question
A 145-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.642 m long. Choose the origin to be at the location where the bullet begins to move. Then the force (in newtons) exerted by the expanding gas on the bullet is 16500 + 10600x - 24750x2, where x is in meters.
(a) Determine the work done by the gas on the bullet as the bullet travels the length of the barrel.
(b) If the barrel is 1.01 m long, how much work is done?
(c) How does this value compare with the work calculated in part (a)?
percent difference =
Explanation / Answer
W = ?F(x)dx = 16500x + 10600x^2 - 24750x3
A. W= 16500+21200-74250
=-36550J
B. Work done=36550J*1.01
=-36915.5J
c)Percentage difference=36550J/36915.5J*100
=0.99 percent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.