A simple harmonic oscillator has an amplitude of 3.S0 cm and a maximum speed of
ID: 1492350 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator has an amplitude of 3.S0 cm and a maximum speed of 26.0 cm/s. What is its speed when the displacement is 1.75 cm? 12.0 cm/s 22.5 cm/s 14.2 cm/s 15.0 cm/s 17.0 cm/s An object that weighs 2.450 N is attached to an ideal massless spring and undergoes simple harmonic oscillations with a period of 0.640 s. What is the spring constant of the spring? 2.45 N/m 12.1 N/m 24.1 N/m 0.102 N/m 0.610 N/m A pendulum oscillates with a frequency of 1.0 Hz. If the length of the pendulum is quadrupled. what is the new frequency? 0.25 Hz (LSQJiz 1.0 Hz 4.0 Hz A light bulb emits spherical waves of light. At 1.0 m away from the light bulb the intensity is 2.0 W/m^2. At what distance from the bulb is the intensity equal to 0 50 W/m2? 4.0 m 2.0 m 1.4 nm 0.5 mExplanation / Answer
(1)
The total energy of the system = 1/2*k*A^2 or 1/2*m*vmax^2
When x = 1/2A then the potential energy =1/2*k*(A/2)^2 = 1/4 of Emax
So the kinetic energy at this time = 3/4 of K max
1/2*m*(v)^2 = 3/4*1/2*m*vmax^2
v = vmax*sqrt(3/4)
v = 26.0cm/s*sqrt(0.75)
v = 22.52cm/s
(2)
W = 2.450 N
T = 0.640 s
We know,
T = 2** sqrt(m/k)
0.640 = 2**sqrt(2.450/k*9.8)
k = 24.1 N/m
(3)
f = 1.0 Hz
f = 1/2**sqrt(L/g)
Lnew = 4*L
fnew = 1/(2**sqrt(4L/g))
fnew = 1/2 * 1/2**sqrt(L/g)
fnew = 1/2 * 1
fnew = 0.5 Hz
(4)
2.0 = k/1.0^2
Let the distance be d
0.5 = k/d^2
0.5 = (2*1.0^2)/d^2
d = 2.0 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.