A simple electric motor consists of a 100 turn coil 3.0cm indiameter, mounted be
ID: 1753974 • Letter: A
Question
A simple electric motor consists of a 100 turn coil 3.0cm indiameter, mounted between the poles of a magnet that produces a0.12 T magnetic field. when a 5.0 A current flows in thecoil. A) what is its magnetic dipole moment? The answer is 0.353A.m2 B) what is the maximum torque developed by the motor?Theanswer is 0.042 N.m I need help setting up the problem! A simple electric motor consists of a 100 turn coil 3.0cm indiameter, mounted between the poles of a magnet that produces a0.12 T magnetic field. when a 5.0 A current flows in thecoil. A) what is its magnetic dipole moment? The answer is 0.353A.m2 B) what is the maximum torque developed by the motor?Theanswer is 0.042 N.m I need help setting up the problem!Explanation / Answer
Given B = magnetic field = 0.12 T i = current = 5 A N= No.of truns = 100 A= Area = d ^ 2 / 4 d= diameter = 3 cm = 0.03 m A= 7.068 * 10 ^ -4 m ^ 2 i = current = 5 A N= No.of truns = 100 A= Area = d ^ 2 / 4 d= diameter = 3 cm = 0.03 m A= 7.068 * 10 ^ -4 m ^ 2 (A). Magnetic dipole moment = NiA = 0.3534 ampere -m^ 2 (B). Torque = BiAN So, = 0.0424115 N mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.