Many radioisotopes have important industrial, medical, and research applications
ID: 1491319 • Letter: M
Question
Many radioisotopes have important industrial, medical, and research applications. One of these is 60Co, which has a half-life of 5.20 years and decays by the emission of a beta particle (energy 0.310 MeV) and two gamma photons (energies 1.17 MeV and 1.33 MeV). A scientist wishes to prepare a 60Co sealed source that will have an activity of at least 17.8 Ci after 41.0 months of use.
If the activity is 17.8 Ci, how many 60Co atoms are in the source?
What is the minimum number of nuclei in the source at the time of creation?
What is the minimum initial mass of 60Co required?
Tries 0/10Explanation / Answer
Some of the data given in the question are irrelevant to answer the particular question, hence it's misleading.
----------
part 1,
----------
You need to find the number of atoms when the activity is 11.5Ci, so you have to use the equation,
R = L* N ------------------(1) ; L - decay constant,
Since you are not given the value of L, you have to find it using,
L = ln(2) / Half Life -------------------(2)
(1) and (2) gives,
R = ln(2) * N / half_life
=>
N = R * half_life / ln(2)
now substitute values. Here R is given in Ci, so you have to convert it to Bq by multiplying it by 3.7*10^(10), because => 1 Ci = 3.7*10^(10)Bq
N = (17.8 * 3.7*10^(10)) * (5.2*365*24*60*60) / (ln(2))
N = 2.5786 * 10^20
----------
part 2,
----------
Now use the equation,
N = No * exp (-Lt)
N is the number we just found, t is the time in seconds (41 months or 41/12 years)
No = N * exp (+Lt)
No = N * exp ( ln(2) * t / half_life )
No = 2.5786 * 10^20 * exp (ln (2) * (41/12)/ 5.2)
No = 3.1922 * 10^20
part 3
1Ci = 3.7×10¹s¹
So the desired activity is
A = 17.8 Ci = 6.586×10¹¹ s¹ (decays per second)
The activity is is the number of atoms decaying per second:
A = -dN/dt
Radioactive decay follows the rate law:
-dN/dt= ·N
( decay constant)
Solving this differential equation you find Number of atoms as function of time:
N = N·e^(-·t)
(Nnumber of molecules at t=0)
From the equation above you can easily show that half life and decay constant ar related as:
= ln(2)/t
So the number of atoms in terms of time and half life is given by:
N = N·e^(-(ln(2)/t)·t) = N·(1/2)^(t/t)
Combine the expression and solve for initial number of atoms:
A = ·N
<=>
A = [ln(2)/t] · N · (1/2)^(t/t)
<=>
N = A· 2^(t/t) · t / ln(2)
Then multiply by atomic mass to obtain initial mass
m = M·N = M · A · 2^(t/t)
with M = 59.934u
=>
m= 59.933 ·1.66×10²kg · 6.58×10¹¹ s¹ · 2^( 41/ 5.2·12month) · (5.2·365·24·3600s) / ln(2)
=2.033×10 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.