A piece of wood with a density of 725 kg/m3 is tied with a string to the bottom
ID: 1491284 • Letter: A
Question
A piece of wood with a density of 725 kg/m3 is tied with a string to the bottom of a water-filled flask. The wood is completely immersed, and the tension in the string is 0.80 N.
(a) What is the volume of the wood? _________m3
(b) If the string breaks and the wood floats on the surface, does the water level in the flask rise, drop, or stay the same? Explain.
(c) Assuming the flask is cylindrical with a cross sectional area of 65 cm2, find the change in water level after the string breaks. ________cm
Explanation / Answer
The upward thurst or buoyant force ( Fb ) exerted by water due to displace by wood is given by:
Fb = V pwater g ( V = volume of wood, pwater = density of water , g = acceleration due to gravity)
From fig, Fb = T + mblock * g ( T = tension in string)
Fb = T + V * p'block *g ( mass = density*volume, p'block = density of block)
V*pwater *g = T + V*p'block *g
V = T / ( pwater - p'block ) g ( pwater = 1000 kg/m3 )
v= o.8/(1000-725)10
V ( volume of block) = 2.909*10-4 m3
( b) When the string break water level will drop. Because when the block is floating , then amount of water displace will be reduced by the volume of wood above the surface.
( C) Volume of wood block = 291cm3
volume of water the wood will displace when floating = p'wood * Vwood / pwater ( By Vol. = mass / density)
= 291* 725/ 1000 ( pwater = 1g/cc)
= 210.97 cm3
Now volume below the water surface is decreased by= 291- 210.97= 80.025 cm3
The level of flask will fall by = 80.025 / 65 ( by Vol. = area * Height, H = Vol. / area)
= 1.23115 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.