Suppose a 13.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity
ID: 1490948 • Letter: S
Question
Suppose a 13.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity of 64.0 m/s at an angle of 80.0° above the horizontal. At the highest point of its trajectory, a small explosive charge separates it into two pieces, neither of which ignite (two duds). One 9.00 kg piece falls straight down, having zero velocity just after the explosion. Neglect air resistance (a poor approximation, but do it anyway).
(a) At what horizontal distance from the starting point does the 9.00 kg piece hit the ground? __________m
(b) Calculate the velocity of the 4.00 kg piece just after the separation. __________m/s
(c) At what horizontal distance from the starting point does the 4.00 kg piece hit the ground? ___________m
Explanation / Answer
a)
here
horizontal velocity = 64 * cos(80) =11.1 m/s
vertical = 64 * sin80 = 63.02 m/s
the maximum height is h = v(verticle)^2 / (2g)
h = 63.02^2 / (2*9.8) = 202.6 m
the time to maximum height t = v/ g
t = 63.02 / 9.8 = 6.43 sec
then
the horizontal distance at time of explosion is = t * v(horizontal) = 6.43 * 11.1 = 71.37 m
the 9 kg part have zero velocity and drops vertically down so horizontal distance which is covered is d = 71.37 m
b)
the momentum p1 = m * v(horizontal)^2 = 13 * 11.1 * 11.1 = 1601.73 kg m/s
for 9 kg the momentum is p2 = 9 * 11.1 * 11.1 = 1108.89 kgm/s
the momentum of 4kg particle is = 1601.73 - 1108.89 = 492.84 kgm/s
its velocity v = sqrt(492.84 / 4) + 11.1 = 22.2 m/s
c)
distance = srqt(2*h/g) * v
distance = sqrt( 2 * 202.6 / 9.8) * 22.2 = 142.74 m
the total horizontal distance is = 142.75 + 71.37 = 214.12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.