Suppose a 13.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity
ID: 1491009 • Letter: S
Question
Suppose a 13.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity of 64.0 m/s at an angle of 80.0° above the horizontal. At the highest point of its trajectory, a small explosive charge separates it into two pieces, neither of which ignite (two duds). One 9.00 kg piece falls straight down, having zero velocity just after the explosion. Neglect air resistance (a poor approximation, but do it anyway).
(a) At what horizontal distance from the starting point does the 9.00 kg piece hit the ground? __________m not 6.43
(b) Calculate the velocity of the 4.00 kg piece just after the separation. __________m/s not 22.2
(c) At what horizontal distance from the starting point does the 4.00 kg piece hit the ground? ___________m not 214.12
Explanation / Answer
Here, horizontal component of launch = (cos 80 x 64) = 11.11 m/sec.
Vertical initial component = (sin 80 x 64) = 63.03 m/sec.
Height attained = (v^2/2g) = (63.03^2/19.6) = 202.69 metres.
Time to max. height = (v/g) = (63.03/9.8) = 6.43 secs.
(a) Horizontal distance at time of explosion = (6.43 x 11.11) = 71.44 metres.
(b) Now at the heighest point of trajectory:
Applying conservation of momentum-
Initial momentum, Pi = 13*11.11
Final momentum, Pf = 0+4*v
Equating:
13*11.11 = 0+4*v
=> v = 36.11 m/s
(c) Since the height attained by the sheel = 202.69 m
So, time taken by it to reach the ground-
202.69 = 0+0.5*9.8*t^2
=> t^2 = 41.36
=> t = 6.43 s
So the horizontal distance of 4.0 kg piece from the starting point = 71.44+6.43*36.11 = 303.63 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.