Suppose a 13.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity
ID: 1370958 • Letter: S
Question
Suppose a 13.0 kg fireworks shell is shot into the air with an initial velocity of 68.0 m/s at an angle of 80.0° above the horizontal. At the highest point of its trajectory, a small explosive charge separates it into two pieces, neither of which ignite (two duds). One 9.00 kg piece falls straight down, having zero velocity just after the explosion. Neglect air resistance (a poor approximation, but do it anyway).
(a) At what horizontal distance from the starting point does the 9.00 kg piece hit the ground?
80.6 m
(b) Calculate the velocity of the 4.00 kg piece just after the separation.
m/s
(c) At what horizontal distance from the starting point does the 4.00 kg piece hit the ground?
m
Explanation / Answer
A) voy = 68*sin(80)
= 67 m/s
time taken to reach maximum height, t = voy/g
= 67/9.8
= 6.83 s
vox = vo*cos(80)
= 68*cos(80)
= 11.8 m/s
horizontal distance travelled by 9 kg = vox*t
= 11.8*6.83
= 80.63 m
b)
at maximum height , vy = 0
now Apply conservation of momentum.
M*vox = m1*v1x + m2*v2x
13*11.8 = 9*0 + 4*v2x
==> v2x = 13*11.8/4
= 38.35 m/s
c) horizontal distance travlled by 4 kg = 80.63 + 38.35*6.83
= 342.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.