A 9.40 10-3 kg bullet is fired horizontally into a 2.40-kg wooden block attached
ID: 1490812 • Letter: A
Question
A 9.40 10-3 kg bullet is fired horizontally into a 2.40-kg wooden block attached to one end of a massless, horizontal spring (k = 855 N/m). The other end of the spring is fixed in place, and the spring is unstrained initially. The block rests on a horizontal, frictionless surface. The bullet strikes the block perpendicularly and quickly comes to a halt within it. As a result of this completely inelastic collision, the spring is compressed along its axis and causes the block/bullet to oscillate with an amplitude of 0.200 m. What is the speed of the bullet?
_______m/s
Explanation / Answer
from conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
here u2 = 0
v = m1u1/(m1+m2)
w = sqrt(k/m) = sqrt(855/2.4094) = 18.84 rad/sec
maximum velocity is = Aw = 0.2*18.84 = 3.768 m/sec
u1 = (m1+m2)v/m1
u1 = 2.4094*3.768/0.0094 = 965.8 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.