Two forces equal in magnitude and opposite in direction, acting on an object at
ID: 1490159 • Letter: T
Question
Two forces equal in magnitude and opposite in direction, acting on an object at two different points, form what is called a couple. Two antiparallel forces with equal magnitudes F1=F2=7.70 N are applied to a rod as shown in the figure (Figure 1) .
A-
What should the distance l between the forces be if they are to provide a net torque of 6.20 N?m about the left end of the rod?
B-Is the sense of this torque clockwise or counterclockwise?
C-Repeat part A for a pivot at the point on the rod where F? 2 is applied.
D-
Repeat part B for a pivot at the point on the rod where F? 2 is applied.
Repeat part B for a pivot at the point on the rod where is applied.
clockwise counterclockwiseExplanation / Answer
torque due to F1 = T1 = F1*3 = 7.7*3 = +23.1 Nm
torque due to F2 = T2 = 7.7*(3+l) = = -23.1- 7.7l Nm
net torque = T1 + T2 = -7.7l
given net torque = 6.2 Nm
7.7*l = 6.2
l = 0.81 m
B)
clockwise
c)
net torque = F1*l = 7.7*0.805 = 6.2Nm
D)
clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.