Two forces equal in magnitude and opposite in direction, acting on an object at
ID: 1412672 • Letter: T
Question
Two forces equal in magnitude and opposite in direction, acting on an object at two different points, form what is called a couple. Two antiparallel forces with equal magnitudes F1=F2=7.10 N are applied to a rod as shown in the figure (Figure 1) .
Part A
What should the distance l between the forces be if they are to provide a net torque of 7.00 N?m about the left end of the rod
Part B
Is the sense of this torque clockwise or counterclockwise?
Part C
Repeat part A for a pivot at the point on the rod where F? 2 is applied.
Part D
l = mExplanation / Answer
Part A) Here, 7 = 7.10 * (3 + l) - 7.10 * 3
=> l = 0.9859 m
=> distance l between the forces = 0.9859 m
Part B) This torque is clockwise .
Part C) Here, 7 = 7.10 * l
=> l = 0.9859 m
=> distance l between the forces = 0.9859 m
Part D) This torque is clockwise .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.