A Caesium surface (work function = 2.14 eV) is illuminated with 210 nm light fro
ID: 1489811 • Letter: A
Question
A Caesium surface (work function = 2.14 eV) is illuminated with 210 nm light from a 1 mW laser.
a) How many photons per second are emitted by the laser? __________________ photons/s
Only a small fraction of these photons can interact with electrons at the surface. Suppose this fractional efficiency is 0.0023%. What is the current in the detector assuming all the emitted electrons are captured? ______________ nA
Note that current is charge(in Coulombs) per second. The charge of one electron is 1.6×1019C
Explanation / Answer
A.)
Energy = (h * c) /
h = 6.63 * 10^-34 J * s
c = 3 * 10^8 m/s
= 210 nm = 210 * 10^-9 m
Energy = (6.63 * 10^-34 * 3 * 10^8) ÷ 210 * 10^-9
Energy of one photon = 9.47 * 10^-19 J
Power = Energy/time
1 Watt = 1 Joule per second
1.00 mW = 1 * 10^-3 W = 1 * 10^-3 Joule per second
A 1.00 mW laser produces 1 * 10^-3 Joule per second
One photon = 9.47 * 10^-19 Joules
1 * 10^-3 Joule/second / 9.47 * 10^-19 Joules/photon = 1.055 * 10^15 photons/second
B.)
curent (I) = efficeieny * no of photon* charge on photon
Current = {0.023/100}*(1.05*10^15)*(1.6*10^-19) = 38.64 nA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.