Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A CHILD AND SLED WITH A COMBINED MASS OF 50KG SLIDE DOWN A FRICTIONLESS HILL. IF

ID: 2215754 • Letter: A

Question

A CHILD AND SLED WITH A COMBINED MASS OF 50KG SLIDE DOWN A FRICTIONLESS HILL. IF THE SLED STARTS FROM REST AND HAS ACQUIRED A SPEED OF 3.0 M/S BY THE TIME IT REACHES THE BOTTOM OF THE HILL, WHAT IS THE HEIGHT OF THE HILL?

Explanation / Answer

component of gravitational acceleration (a = g sin ?) works in favour of the sliders along the hill slope >> its the only force gravitating them v^2 (bot) = u^2 (top) + 2 a * L v^2 (bot) = 0 (from rest) + 2 g sin ? * L 9 = 2 g sin ? * L L sin ? = 9 /2*9.8 = 0.459 ---------------------------- sin ? = H / L H = L sin ? = 0.459 meter height = 45.9 cm or 46 cm high hill will make v = 3m/s and whatever be the mass

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote