A uniform 20.0-kg, 6.00-m long beam is supported in equilibrium by two cords fro
ID: 1489540 • Letter: A
Question
A uniform 20.0-kg, 6.00-m long beam is supported in equilibrium by two cords from the ceiling, as shown in Fig.i. Determine the forces F_A and F_s applied by the cords to the beam. A small planet having a radius of 1000 km exerts a gravitational force of 100 N on an object that is 500 km above its surface. If this object is moved 500 km farther from the planet, what will the gravitational force on it be? A 8.1-kg solid object, made of metal whose density is 2700 kg/m^3, is suspended by a cord. When the object is immersed in water (of density 1000 kg/m^3) and is held at rest, what Is the tension in the cord? An incompressible fluid flows steadily through a horizontal pipe that has a change in diameter. The fluid speed at a location where the pipe diameter 8.0 cm is 1.3 m/s. What is the fluid speed at a location where the diameter has narrowed to 4.0 cm?Explanation / Answer
7.Refer the figure below,
Applying Newton’s second law vertically,
F(A)+F(B) = mg ---------------(1)
Applying law of conservation of torque at F(B),
F(B)*0 - mg*3 + F(A)*4.5 =0
- mg*3 + F(A)*4.5 =0
-20*9.8 + F(A)*4.5 =0 => F(A) = 43.56 N
From (1)
F(B) = mg – F(A) = 20*9.8 – 43.56 = 152.44 N
8.Use equation,
F= GMm/r^2
It indicates F 1/r^2
Thus we can write,
F2/F1 = r1^2/r2^2
F2 = F1*(r1^2/r2^2) = 100*[(10^6 +5*10^5)^2 /(10^6 +10^6)^2] = 56.25 N
9. volume of the object V = m/ = 8.1/2700 = 0.003 m^3
Now applying Newton’s second law to the immerged object
T +Fb – mg = 0 ( Fb = buoyant force)
T = mg – Fb = mg - Vobject *water*g = 8.1*9.8 – 0.003*1000*9.8 = 49.98 N
10. By continuity equation
A1v1 = A2v2 =
r1^2*v1 = r2^2*v2
r1^2*v1 = r2^2*v2
v2= v1*(r1^2/r2^2)= 1.3*(0.04^2/0.02^2) = 5.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.