An electron with kinetic energy of 5 x 10-16 J is moving to the right along the
ID: 1489070 • Letter: A
Question
An electron with kinetic energy of 5 x 10-16 J is moving to the right along the axis of a cathode-ray tube as shown below. There is an electric field vector = (4 x 104 N/C) jhatbold in the region between the deflection plates. Everywhere else, vector = 0.
1) How far is the electron from the axis of the tube when it reaches the end of the plates? mm
2) At what angle is the electron moving with respect to the axis? (Positive angle measured counterclockwise with respect to the axis) °
3) At what distance from the axis will the electron strike the fluorescent screen?
Explanation / Answer
electric field Ey =(3*104 N/C) j^
kinetic energy of the electron K.E = 4*10-16 J
charge of the electron e =1.6*10-19 C and x = 4 cm =0.04 m
a)
distance traveled by electron is
y = (-eEy)(x)2/2mv2
y = (-eEy)(x)2/(4)(mv2 /2) .......... (1)
kinetic energy of the electron K.E =(1/2)(mv2) ......... (2)
so eq (1), becomes
y = (-eEy)(x)2/(4)(K.E) ........... (3)
substitute the given data in eq (3), we get
y = -4.8*10-3 m
= -4.8 mm = -0.48 cm
b)
= tan-1[(-eEy)(x)/(2)(K.E)] .......... (4)
= -13.50
c)
vertical displacement y = (0.12 m) (tan)
= -2.88 cm
the electron strike the fluorescent screen at
ytotal = -0.48-2.88
= -3.36 cm (below the horizontal)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.