An electron travels with speed 0.50 x 107 m/s between the two parallel charged p
ID: 1583233 • Letter: A
Question
An electron travels with speed 0.50 x 107 m/s between the two parallel charged plates shown in the figure(Figure 1). The plates are separated by 1.0 cm and are charged by a 200 V battery Part A What magnetic field strength will allow the electron to pass between the plates without being deflected? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units BValue mlT Submit Request Answer Part B What is the direction of the magnetic field? Figure 1 of 1 upward O downward into the page O out of the page Submit Request Ans 1.0 cm Provide Feedback Next >Explanation / Answer
Given
electron speed v = 0.50*10^7 m/s
separation of plates is d = 0.01 m ,
V = 200 V
E = V/d ==> E = 200/0.01 = 20000 V/m
the charge (electron will not deflect if the equivalent magnetic force act on the electron
so the electric force acting on the eleactron is
Part A
F_e = E*q
F_m = B*q*V sin theta
equating these
E*q = B*q*V sin theta
here theta is 90 degrees that means the magnetic field should be perpendicular to the motion of the charge
B = E/ V
B = 20000 /(0.50*10^7) T
B = 0.004 T
B = 4 mT
PArt B
the electron is of -ve charge will deflect towards the +ve plate so with out having deviation by the electron the magnetic force should be towards +ve plate
from Right hand rule the manetic field should be into the page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.