You\'re standing 2.0 m horizontally from the edge of a 4.3 m -deep lake, with yo
ID: 1488928 • Letter: Y
Question
You're standing 2.0 m horizontally from the edge of a 4.3 m -deep lake, with your eyes 1.7 m above the water surface. A diver holding a flashlight at the lake bottom shines the light so you can see it.
Part A
If the light in the water makes a 43 angle with the vertical, at what horizontal distance is the diver from the edge of the lake?
Express your answer using two significant figures.
You're standing 2.0 m horizontally from the edge of a 4.3 m -deep lake, with your eyes 1.7 m above the water surface. A diver holding a flashlight at the lake bottom shines the light so you can see it.
Part A
If the light in the water makes a 43 angle with the vertical, at what horizontal distance is the diver from the edge of the lake?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
From the diagram,
In the right angled triangle in the water
tan43 = x/4.3
x= 4.3*tan43 = 4.0 m
Total horizontal distance from the edge of the lake = x+2m = 4.0+2.0 = 6m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.