You\'re during at 50 km/h, when the traffic light 40 m away turns yellow. Find(a
ID: 1653257 • Letter: Y
Question
You're during at 50 km/h, when the traffic light 40 m away turns yellow. Find(a) the constant acceleration required stop at all the light and (b) the stopping time. Is the acceleration reasonable? A golfer putts her golf ball straight the hole. The ball's initial velocity is 2.52 m/s and it accelerates at a rate of -0.65 m/s? (a) Will the ball make it to the hole, 4.80 m away? If your answer is yes, what's the ball's velocity when it reaches the hole? If your answer is no, how does it get before stopping?Explanation / Answer
here,
initial speed , u = 50 km/h = 13.89 m/s
s = 40 m
a)
let the constant accelration be a
v^2 - u^2 =2 * a * s
0 - 13.89^2 = 2 * a * 40
a = - 2.4 m/s^2
b)
v = u + a * t
0 = 13.89 - 2.4 * t
t = 5.76 s
c)
yes the accelration is resonable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.