You\'re standing 1.7 m horizontally from the edge of a 4.5 m -deep lake, with yo
ID: 1483560 • Letter: Y
Question
You're standing 1.7 m horizontally from the edge of a 4.5 m -deep lake, with your eyes 1.8 m above the water surface. A diver holding a flashlight at the lake bottom shines the light so you can see it.
Part A
If the light in the water makes a 44 angle with the vertical, at what horizontal distance is the diver from the edge of the lake?
Express your answer using two significant figures.
x= m
You're standing 1.7 m horizontally from the edge of a 4.5 m -deep lake, with your eyes 1.8 m above the water surface. A diver holding a flashlight at the lake bottom shines the light so you can see it.
Part A
If the light in the water makes a 44 angle with the vertical, at what horizontal distance is the diver from the edge of the lake?
Express your answer using two significant figures.
x= m
Explanation / Answer
given,
angle of incidence, theta_i = 44 degrees
let theta_r is the angle of refraction.
use Snell's law
sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
sin(44)/sin(theta_r) = 1/1.33
sin(theta_r) = 1.33*sin(44)
= 0.92389
theta_r = sin^-1(0.92389)
= 67.5 degrees (angle made by the light with vertical in air)
horizontal distance between the diver and edge of the lake = 1.8*tan(67.5) + 4.5*tan(44) - 1.7
= 6.99 m <<<<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.