Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A lamp whose weight is w=610 N is suspended 4.00 m from the left end of a horizo

ID: 1488264 • Letter: A

Question

A lamp whose weight is w=610 N is suspended 4.00 m from the left end of a horizontal, 6.00-m-long, uniform, 150-N rod as indicated in the figure that follows (not to scale). The left end the rod is supported by a hinge and the right end is supported by an ideal cable making a 30.0 degree angle with the vertical wall to which it is attached. The current tension, T, in the cable is closest to . 442N 482N 522N 556N 602N 883N 910N 963N 1017N 1043N The maximum tension the cable can withstand is 700N. The maximum distance from the left end of the rod that the lamp could be placed without exceeding this tension is closest to 2.46 m 2.70 m 2.95 m 3.18 m 3.42 m 3.86 m 4.31 m 4.76 m 4.76 m 4.98 m 5.23 m

Explanation / Answer

applying torque balance equation about hinge

T sin(60) * 6 = 150*3 + 610*4

T = 556.18 N

20)

let maximum distance be X

700 sin(60) * 6 = 150*3 + 610*X

X = 5.23 m from hinge

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote