Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two students each hold a 512 Hz tuning fork and a rubber activator. Both student

ID: 1487679 • Letter: T

Question

Two students each hold a 512 Hz tuning fork and a rubber activator. Both students activate their tuning forks. The speed of sound is 344 m/s. Keep three significant figures. If the first student stands still, how fast should the second student walk towards the first student so that the student who is standing still hears a beat frequency of 3.00 beats per second? If the student who is standing still hears a beat frequency of 3.00 beats per second, what beat frequency does the student who is walking hear? Show work.

Explanation / Answer

frequency of source fs = 512 Hz, speed of sound V = 344 m/s


a. beat frequency = difference of frequencies = 3 = fs - f l


   doppler effect f l = (v+vl/v+vs)f s               vs = 0 m/s at rest position


   fs - f l = 3 ==> f s - (v+vl/v)fs = 3, -vl = 3*v/fs = 3*343/512 = - 2.009 m/s

                                                                          negative menas in the opposite direction

b) both the students will heat the same number of beats per sec.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote