An 80 000-kg airliner is flying at 900 km/h at a height of 10.0 km. What is its
ID: 1487665 • Letter: A
Question
An 80 000-kg airliner is flying at 900 km/h at a height of 10.0 km. What is its total energy (kinetic + potential) if the total was 0 when the airliner was at rest on the ground?. A 0.500 Kg block rests on a horizontal, frictionless surface as in the figure. The block is pressed back against a spring having a constant of k^625 N/m. compressing the spring by 10.0 cm to a point A. The block is released. Find the maximum distance d the block travels up the frictionless incline if 0=30.0degree. An object has kinetic energy of 275 J and momentum of magnitude of 25.0 kg. m/s. Find the speed and mass of the object. A pickup truck with mass 1.80 Times 10^3 kg and a compact car w ith mass 9.00 Times 10^2 kg arc both traveling eastward, the compact car leading the pickup truck. The driver of the compact car slams on the brakes suddenly, slowing the vehicle to ?.00 m/s. If the pickup truck traveling at 18.0 m s crashes into the compact car. find. The speed of the system after the collision, assuming the two vehicles becomes entangled. the change in velocity for both vehicles. The change in kinetic energy of the system, from the instant before impact (when the compact car is traveling at 6.00 m/s) to the instant right after the collision.Explanation / Answer
total eenrgy TE = KE +PE = 0.5*m*v^2 + m*g*h
v = 900 km/h = 900*(5/18) = 250 m/s
TE = (0.5*80000*250^2)+(80000*9.8*10000)
TE = 10340000000 J
+++++++++
iniital energy = 0.5*k*x^2
final potential energy = m*g*h = m*g*d*sintheta
U = k
0.5*625*0.1^2 = 0.5*9.8*h
h = 0.638 m
sin30 = h/d
d = h*sin30 = 0.319 m <<-----answer
b)
at half the height
0.5*k*x^2 = 0.5*m8v^2 + m*g*h/2
0.5*625*0.1^2 = (0.5*0.5*v^2)+(0.5*9.8*0.638/2)
v = 2.5 m/s
+++++++++
KE = P^2/2m
275 = (25^2)/(2m)
mass = m = 1.14 kg
v = P/m = 21.92 m/s
+++++++++++
momentum before collsion
Pi = m1*u1 + m2*u2
momentum after collision
Pf =(m1+m2)*V
from moemntum conservation
Pf = Pi
((1.8*10^5)+(9*10^2))*v = (1.8*10^5*18) + (9*10^2*6)
v = 17.94 m/s
b)
car
dv = (17.94-6) = 11.94 m/s
truck
dV = (17.94-18) = -1.94 m/s
dK = 0.5*900*(6^2-17.94^2) = -128629.62 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.