A block (m= 15 kg) is on a flat surface and is being pulled by a spring (k= 1.2
ID: 1484438 • Letter: A
Question
A block (m= 15 kg) is on a flat surface and is being pulled by a spring (k= 1.2 X 10^3 N/m) horizontally. THe coefficient of static friction between the block and table is 0.60, the coefficient of kinetic friction is 0.40. By what amount must the spring be stretched to start the block moving? Also, what is the acceleration of the block is the stretch of the sprin is maintained at a constant value equal to that required to start the motion? A block (m= 15 kg) is on a flat surface and is being pulled by a spring (k= 1.2 X 10^3 N/m) horizontally. THe coefficient of static friction between the block and table is 0.60, the coefficient of kinetic friction is 0.40. By what amount must the spring be stretched to start the block moving? Also, what is the acceleration of the block is the stretch of the sprin is maintained at a constant value equal to that required to start the motion?Explanation / Answer
the frictional force is calculated as follows:
f = u_smg = 0.6*15*9.8 = 88.2 N
Hence, the stretched length of the spring is,
x = f/k = 88.2 /1200 = 0.0735 m = 7.35 cm
the eacceleration is calculated as follows:
ma = f - u_kmg
18*a = 88.2 - 0.4*15*9.8
a = 1.63 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.