A black ford pickup is stopped at a red light. When the light turns green the tr
ID: 1329206 • Letter: A
Question
A black ford pickup is stopped at a red light. When the light turns green the truck begins to accelerate forward at a constant rate. At the same instant the truck begins to accelerate, a red mustang passed the truck going 30 mi/hr. The truck continues to accelarate and catches up to the car after 10 seconds.
a) determine the acceleration of the truck in (ft/sec^2)
b) How fast is the truck moving when it catches the car in miles per hour?
c) How far (in ft) have the two vechicles moved from the red light when the truck catches the car?
Explanation / Answer
Speed of mustang=30 mi/hour=44 ft/sec
So acceleration=v/t=44/10=4.4 ft/sec2
v-u/t=a
v=final velocity
u=0,initial velocity
a=acceleration
v/10=4.4 ft/s2
So veleocity,v=44 ft/sec
distance,=s
v2=u2+2as
44 2ft/s=0+2*4.4s
s=44/8.8= 5 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.