A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air
ID: 1484045 • Letter: A
Question
A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air is 1.28 kg/m3 and the density of helium in the balloon is 0.18 kg/m3. The radius of the balloon (when filled) is R = 5.1 m. The total mass of the empty balloon and basket is mb = 125 kg and the total volume is Vb = 0.064 m3. Assume the average person that gets into the balloon has a mass mp = 71 kg and volume Vp = 0.077 m3.
1)
What is the volume of helium in the balloon when fully inflated?
m3
Just send me the final answer
Explanation / Answer
1)
What is the volume of helium in the balloon when fully inflated?
m3
Problem One: volume
================
V = 4/3 pi r^3
V = 1.3333 * 3.141592 * 5.1^ 3
V = 556 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.