A.) The current through a 727 resistor is 125 mA. To the nearest volt, what is t
ID: 1480032 • Letter: A
Question
A.) The current through a 727 resistor is 125 mA. To the nearest volt, what is the potential difference across the resistor? ??? V
B.)The voltage across a 695 resistor is 126 V. What is the current, in mA, through the resistor? ??? mA
C.)An electron with electric charge of 1.6 10-19 C falls through a potential difference of 65 kV in the vacuum of an X-ray tube. What is the kinetic energy of the electron, assuming it started from rest and that there is no loss of energy to friction? (Note: 1 volt = 1 joule/coulomb.) ??? J
Explanation / Answer
I = 125 mA = 0.125 A
R = 727
A) The potential difference across the resistor = IR = 0.125 * 727 = 90.875 V = 91 V ( to nearest volt)
B) R = 695
V = 126 V
I = V/R = 126 / 695 = 0.18129 A = 181.29 mA
C) Kinetic energy gained = charge * potential difference = 1.6*10-19 * 65000 = 10.4*10-15 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.