A 1400 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south w
ID: 1478516 • Letter: A
Question
A 1400 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south when it is hit by a 2100 kg SUV traveling from east to west. The two cars become enmeshed due to the impact and slide as one thereafter. On-the-scene measurements show that the coefficient of kinetic friction between the tires of these cars and the pavement is 0.750, and the cars slide to a halt at a point 5.30 m west and 6.49 m south of the impact point.
a-How fast was sedan traveling just before the collision?
b-How fast was SUV traveling just before the collision?
Explanation / Answer
Total energy (E) lost by the friction after the impact = mu*Mt*g*d
where mu is friction coefficient, Mt is the total mass, g is the acceleration due to gravity and d is the total distance travelled after impact till halt.
d = sqrt(5.3^2 + 6.49^2) = 8.379m
E = 0.75 * (2100+1400) * 9.81 * 8.379 = 215769.7 Joules
Now, as E = 0.5 * Mt *Vc^2
Putting values in above equation we can get the combined velocity (Vc) after the impact.
We get Vc = 11.1 m/sec
Direction of this velocity = arctan(5.3/6.49) = 39.2 degrees west of the north south line
Now we can use conservation of momentum in NS and EW direction
Denoting sedan velocity by Vse and SUV velocity by Vsu
For NS direction, 1400*Vse = (1400+2100)*Vc*cos(39.2)
Vse = 21.5 m/sec
For EW direction, 2100*Vsu = (1400+2100)*Vc*sin(39.2)
Vsu = 11.6 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.