A 14.0-g conducting rod of length 1.30 m is free to slide downward between two v
ID: 1318037 • Letter: A
Question
A 14.0-g conducting rod of length 1.30 m is free to slide downward between two vertical rails without friction. The rails are connected to an 8.00 ? resistor, and the entire apparatus is placed in a 0.480 T uniform magnetic field. Ignore the resistance of the rod and rails.
(a) What is the terminal velocity of the rod?
___ m/s
(b) At this terminal velocity, calculate the rate of change in gravitational potential energy (include sign) and the power dissipated in the resistor.
Explanation / Answer
a) The weight is m*g = 0.014kg*9.8m/s^2 = 0.1372N
Now this force = I*L*B where I = E/R and E = v*B*L
so F = v*(B*L)^2/R
so v = F*R/(B*L)^2 = 0.1372*8.00/(0.480*1.3)^2 = 2.818m/s
b) dU/dt = m*g*dy/dt = 0.014*9.8*(-2.818) = -0.3867J/s
P = dW/dt = -dU/dt = 0.3867J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.