A photon with an initial wavelength of 1.020×10 -11 m Compton scatters from an e
ID: 1473746 • Letter: A
Question
A photon with an initial wavelength of 1.020×10-11 m Compton scatters from an electron which is initially at rest. The photon scatters at an angle of 180° (straight back), and the wavelength of the scattered photon is 1.506×10-11 m.
A.) What is the magnitude of the momentum of the incoming photon?
B.) What is the magnitude of the momentum of the outgoing photon?
C.)What is the magnitude of the momentum of the electron after the collision?
D.)What is the energy of the incoming photon?
E.)What is the energy of the outgoing photon?
F.)What is the kinetic energy of the scattered electron?
Explanation / Answer
A) P1 = h/lamda1
= 6.625*10^-34/(1.02*10^-11)
= 6.49*10^-23 kg.m/s
B) P2 = h/lamda2
= 6.625*10^-34/(1.506*10^-11)
= 4.4*10^-23 kg.m/s
C) Apply conservation of momentum
P1 = P2 + Pe
==> Pe = P1 - P2
= (1.948 - (-1.32))*10^-14
= 3.268*10^-14 kg.m/s
D) E1 = h*c/lamda1
= 6.625*10^-34*3*10^8/(1.02*10^-11)
= 1.948*10^-14 J
E) E2 = h*c/lamda2
= 6.625*10^-34*3*10^8/(1.506*10^-11)
= 1.32*10^-14 J
F) Kinetic energy of Photon = E1 - E2
= (1.948 - 1.32)*10^-14
= 6.28*10^-15 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.