A phone manufacturer wants to compete in the touch screen phone market. He under
ID: 3219136 • Letter: A
Question
A phone manufacturer wants to compete in the touch screen phone market. He understands that the lead product has a battery life of just 4 hours. The manufacturer claims that while the new touch phone is more expensive, its battery life is more than twice as long as that of the leading product. In order to test the claim, a researcher samples 50 units of the new phone and finds that the sample battery life averages 8.5 hours with a sample standard deviation of 1.6 hours. Use Table 2. a. Select the relevant null and the alternative hypotheses. H0: 8; HA: < 8 H0: 8; HA: > 8 H0: = 8; HA: 8 b. Compute the value of the appropriate test statistic. (Round intermediate calculations to 4 decimal places. Round your answer to 2 decimal places.) Test statistic c. Calculate the critical value to test the phone manufacturer’s claim at = 0.10. (Round your answer to 3 decimal places.) Critical value d-1. Approximate the p-value. 0.005 < p-value < 0.010 0.010 < p-value < 0.025 0.025 < p-value < 0.050 d-2. What is the conclusion? Reject H0; the battery life is more than 8 hours Reject H0; the battery life is not more than 8 hours Do not reject H0; the battery life is more than 8 hours Do not reject H0; the battery life is not more than 8 hours
Explanation / Answer
(a) H0: 8; HA: > 8
(b)
Data:
n = 50
= 8
s = 1.6
x-bar = 8.5
Hypotheses:
Ho: 8
Ha: > 8
Test Statistic:
SE = s/n = 1.6/50 = 0.22627417
t = (x-bar - )/SE = (8.5 - 8)/0.226274169979695 = 2.21
(c) = 0.01
Degrees of freedom = 50 - 1 = 49
Critical t- score = 2.40489175
(d) p- value = 0.015914382
0.010 < p-value < 0.025
(e) Reject H0; the battery life is more than 8 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.