Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. Fo
ID: 1473504 • Letter: S
Question
Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. For this situation object distance is ps = +11 cm, the type of mirror is concave, and then the distance between the focal point and the mirror is 22 cm (without proper sign). Find (a) the radius of curvature r (including sign), (b) the image distance i, and (c) the lateral magnification m. Also, determine whether the image is (d) real or virtual, (e) inverted from object O or noninverted, and (f) on the same side of the mirror as O or on the opposite side.
Explanation / Answer
a) r = 2f = 2*22 = 44 cm
b) image distance = i
using mirror equation,
1/f = 1/o + 1/i
1/22 = 1/11 + 1/i
i = -22 cm
image distance = 22 cm to other side of mirror
c) m = - i / 0 = - 11 / -22 = 0.5
d) its virtual
e) non inverted
f) to the opposite side.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.