Spendlove Corporation has provided the following data from its activity-based co
ID: 2478774 • Letter: S
Question
Spendlove Corporation has provided the following data from its activity-based costing system: The company makes 990 units of product S78N a year, requiring a total of 1.610 machine-hours. 65 orders, and 30 inspection-hours per year The product's direct materials cost is $52.35 per unit and its direct labor cost is $17.21 per unit. The product sells for $115.45 per unit. According to the activity-based costing system, the product margin for product S78N is: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) $13,659.15 $45,431.10 $13,279.60 $11,373.15Explanation / Answer
Calculation of overhead charges:
Per unit cost of Assembly is 1150100 / 62000 = 18.55
Order cost is 54553.80 / 1860= 29.33
Inspection cost is 194310 / 2550 = 76.2
Order S78N of 990 units requires
1610 Assembly units = 1610 * 18.55 = 29865.5
65 orders = 65* 29.33 = 19064.5
30 inspection = 30 * 76.2 = 4982.65
Direct materials 990 * 52.35 = 51826.5
Direct labour 990*17.21 = 17037.9
Total cost = 122777.05
Sales price 115* 990 = 113850
Profit margin is 88927.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.