Most gasoline engines in today\\\'s automobiles are belt driven. This means that
ID: 1470759 • Letter: M
Question
Most gasoline engines in today's automobiles are belt driven. This means that the crankshaft, a rod which rotates and drives the pistons, is timed to the camshaft, the mechanism which actuates the valves, by means of a belt. Starting from rest, assume it takes t = 0.0760 s for a crankshaft with a radius of r1 = 4.25 cm to reach 1050 rpm. If the belt doesn't stretch or slip, calculate the angular acceleration, 2, of the larger camshaft, which has a radius of r2 = 8.50 cm, during this time period.
Explanation / Answer
for crankshaft
w1 = 0
w2 = 1050 rpm
= 1050*2*pi/60
= 109.96 rad/s
angular acceleration of crankshaft, alfa1 = (w2 - w1)/t
= (109.96 - 0)/0.076
= 1446.78 rad/s^2
here tangential accelerations of both shafts are same.
a_tan1 = a_tan2
r1*alfa1 = r2*alfa2
==> alfa2 = alfa1*(r1/r2)
= 1446.78*(4.25/8.5)
= 723.39 rad/s^2 <<<<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.