Most gasoline engines in today\\\'s automobiles are belt driven. This means that
ID: 1517977 • Letter: M
Question
Most gasoline engines in today's automobiles are belt driven. This means that the crankshaft, a rod which rotates and drives the pistons, is timed to the camshaft, the mechanism which actuates the valves, by means of a belt. Starting from rest, assume it takes t = 0.0320 s for a crankshaft with a radius of r1 = 4.75 cm to reach 1450 rpm. If the belt doesn't stretch or slip, calculate the angular acceleration, 2, of the larger camshaft, which has a radius of r2 = 9.50 cm, during this time period.
Explanation / Answer
Linear velocity of two belts is equal
Thus
v1 = v2
1r1 = 2r2
2 = (r1/r2)1 = (4.75/9.50)1450 = 925 rpm = 96.87 rad/s
2 = (2 – 1)/t = (96.87 – 0)/0.0320 = 3027.2 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.