A devious monkey plays a game where he shoots a gun at a person while running di
ID: 1469832 • Letter: A
Question
A devious monkey plays a game where he shoots a gun at a person while running directly at the person. However, “someone” has replaced his gun with a replica. The replica gun has a mass of 15 g and the replica bullet has a mass of 6 kg.
The monkey initially runs (with the replica gun and bullet) with a velocity of +5.00 m/s at a person. After shooting the gun, the bullet travels with a velocity of +30.0 m/s, what is the recoil (final velocity) of the gun? (Identify your system as just the gun and bullet. Do not include the monkey.) Include: Sketch/ Model, known and unknown, steps to solve, starting equations, algebraic answer, summary and evaluation.
Explanation / Answer
mass the bullet m1=6kg
mass of the gun, m2=15g
velocity of the bullet v1=30 m/sec
velocity of the gun is v2,
by using law of conservation of momentum,
m1*v1=m2*v2
6*30=(15*10^-3)*v2
====> v2=12*10^3 m/sec
final velocity v2=12*10^3 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.