A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projecti
ID: 1359522 • Letter: A
Question
A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projectiles at very high speeds. An idealized model of a railgun is illustrated in (Figure 1) . A 1.2 V power supply is connected to two conducting rails. A segment of copper wire, in a region of uniform magnetic field, slides freely on the rails. The wire has a 0.71 m resistance and a mass of 4.8 g . Ignore the resistance of the rails. The power supply is switched on.
What is the current?
What is direction of the force on the wire?
What is the magnitude of the force on the wire?
What will be the wire's speed after it has slid a distance of 4.0 cm ?
there is a figure where distance between rails is 15 cm and B=.8T
Explanation / Answer
a) Current, I = V/R
= 1.2/(0.71*10^-3)
= 1.69*10^3 A
b) Figure needed (F is perpendicular to B and v)
c) F = B*I*L*sin(90)
= 0.8*1.69*10^3*0.15
= 202.8 N
d) a = F/m
= 202.8/(4.8*10^-3)
= 42250 m/s^2
Apply, v^2 - u^2 = 2*a*d
v = sqrt(2*a*d)
= sqrt(2*42250*0.04)
= 58 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.