A device called a flip coil can be used to measure the earth\'s magnetic field.
ID: 2006962 • Letter: A
Question
A device called a flip coil can be used to measure the earth's magnetic field. The coil has 180 turns and an area of 1.5×102 m2. It is oriented with its plane perpendicular to the earth's magnetic field, then flipped 180 degrees so the field goes through the coil in the opposite direction. The earth's magnetic field is 8.0×102 mT , and the coil flips over in 0.20 s .
What is the average value of the emf induced in the coil during the time it is flipping?
(a) 0.54 mV
(b) 1.1 mV
(c) 2.2 mV
(d) 11 mV
Explanation / Answer
Given that the number of turns N=180 turns Area A=1.5×102 m2. strength of the magnetic field is B=8.0×102 mT =8.0×105 T time t=0.20s then the induced emf E=N(BAcos0-BAcos180)/t =2BA/t =180 x2 x 8.0×105 x 1.5×102/0.20 =2.16 x 10-3VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.