A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to w
ID: 1468147 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to waves on the surface of the water. It takes 2.8 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.50 m . The fisherman sees that the wave crests are spaced 4.8 m apart.
How fast are the waves traveling? Express your answer with the appropriate units.
What is the amplitude of each wave? Express your answer with the appropriate units.
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.40 m , but the other data remained the same, how fast are the waves traveling ? Express your answer with the appropriate units.
If the total vertical distance traveled by the boat were 0.40 m , but the other data remained the same, what is the amplitude of each wave? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
a. speed=frequency*wavelength=(1/time period)*wavelength=(1/(2.8*2)) * 4.8 = 0.857 m/s
b. amplitude = 0.5 * peak to peak distance = 0.5 * 0.5 = 0.25 m
c. the speed is same 0.857 m/s
d. the amplitude is = 0.25/2 = 0.125m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.