A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to w
ID: 1465376 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically, owing to waves on the surface of the water. It takes 3.10 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.680 m . The fisherman sees that the wave crests are spaced 7.20 m apart. How fast are the waves traveling? If the total vertical distance traveled by the boat were 0.350 m , but the other data remained the same, how fast are the waves traveling ? If the total vertical distance traveled by the boat were 0.350 m , but the other data remained the same, what is the amplitude of each wave?
Explanation / Answer
the time taken by boat to travel from heighest point to lowest point
t = 3.10 s
the period is twice of the period
T = 2t = 2( 3.1) = 6.2 s
(a)
speed of the wave
v = L/T = 7.2 m/6.2 s = 1.16 m/s
(b)
speed of the wave depend on the wavelength and period but not vertical distance
so speed remians same v = 1.16 m/s
(c)
amplitude is half of vertical distance
A = y/2 = 0.350 m/2 = 0.175 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.