A block (mass = 2.2 kg) is hanging from a massless cord that is wrapped around a
ID: 1466531 • Letter: A
Question
A block (mass = 2.2 kg) is hanging from a massless cord that is wrapped around a pulley (moment of inertia = 1.5 10-3 kg · m2), as the drawing shows. Initially the pulley is prevented from rotating and the block is stationary. Then, the pulley is allowed to rotate as the block falls. The cord does not slip relative to the pulley as the block falls. Assume that the radius of the cord around the pulley remains constant at a value of 0.043 m during the block's descent. Find the angular acceleration of the pulley and the tension in the cord.
Explanation / Answer
Let T be the string tension
then we have
Net force acting on block .. Fn = mg - T and also Fn = ma
T = m(g - a)
a = r
So .. T = m(g - r) ----- (1)
For the pulley .. Torque (T x r) = I. .. (I = mom of inertia)
T = I/r ----- (2)
On Combining 1 and 2
I/r = m(g - r)
I = mgr - mr²
= mgr / (I + mr²)
= (2.20 x 9.80 x 0.043) / (1.50^-3 + [2.20 x 0.043²])
= 166.5rad/s²
Plug = 166.5 rad/s² into Eq (1)
T = m(g - r)
T = 2.20(9.80 - [0.043 x 166.5])
T = 5.80 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.