A typical atom in a solid might oscillate with a frequency of 1.4*10^2 Hz and an
ID: 1466303 • Letter: A
Question
A typical atom in a solid might oscillate with a frequency of 1.4*10^2 Hz and an amplitude of 0.11 angstrom (1.1*10^-11m).Find the maximum acceleration of the atom.
Compare it with the acceleration of gravity. A typical atom in a solid might oscillate with a frequency of 1.4*10^2 Hz and an amplitude of 0.11 angstrom (1.1*10^-11m).
Find the maximum acceleration of the atom.
Compare it with the acceleration of gravity.
Find the maximum acceleration of the atom.
Compare it with the acceleration of gravity.
Explanation / Answer
Maximum acceleration,
a = A 2
Find angular frequency
= 2 f = 2 ( 1.4 x102 Hz ) = 8.796 x 102 rad /s
Substitute given values in a = A 2
a = ( 1.1 x 10 -11m ) ( 8.796 x 102 rad /s )2
= 8.5 x 10-6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.