A thin, light string is wrapped around the rim of a 4.15 kg solid uniform disk t
ID: 1465491 • Letter: A
Question
A thin, light string is wrapped around the rim of a 4.15 kg solid uniform disk that is 28.5 cm in diameter. A person pulls on the string with a constant force of 103.0 N tangent to the disk, as shown in the figure below (Figure 1) . The disk is not attached to anything and is free to move and turn.
A:
Find the angular acceleration of the disk about its center of mass.
B:Find the linear acceleration of its center of massC:If the disk is replaced by a hollow thin-walled cylinder of the same mass and diameter, what will be the angular acceleration of the disk about its center of mass?
D: if the disk is replaced by a hollow thin-walled cylinder of the same mass and diameter, what will be the linear acceleration of its center of mass?
Explanation / Answer
Torque T = I*alpha
I is the moment of inertia = 0.5*M*R^2 = 0.5*4.15*(0.285/2)^2 = 0.042135 kg*m^2
alpha = angular accelaration
but torque T = r*F = (0.285/2)*103 = 14.6775 N-m
then T = I*alpha
alpha = T/I = 14.6775/0.042135 = 348.4 rad/s^2
B) linear accelaration a = r*alpha = (0.285/2)*348.4 = 49.647 m/s^2
C) moment of inertia of disk and cylinder are same,hence the angulae accelaration alpha is same
alpha_cylinder = 384.4 rad/s^2
D) linear accelaration a = 49.647 m/s^2 is also same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.