A thin, 52.0 cm long metal bar with mass 740 g rests on, but is not attached to,
ID: 1360281 • Letter: A
Question
A thin, 52.0 cm long metal bar with mass 740 g rests on, but is not attached to, two metallic supports in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.500 T , as shown in the figure (Figure 1) . A battery and a resistor of resistance 28.0 ? are connected in series to the supports.
a- What is the largest voltage the battery can have without breaking the circuit at the supports?
b-The battery voltage has the maximum value calculated in part (a). If the resistor suddenly gets partially short-circuited, decreasing its resistance to 2.00 ? , find the initial acceleration of the bar.
Explanation / Answer
given 52.0 cm = L length of metal bar then L = 0.52 m
mass 740 g = m = 0.74kg , magnetic field with a magnitude of 0.500 T = B
and resistance 28.0 = R
a )
FB = i L B
Fg = mg
FB = Fg
i = mg / LB
i = 0.74 X 9.8 / 0.5 X 0.5
i = 7.252 / 0.25
i = 29 A
V = i R
V = 29 X 28
V = 812.224 volts
b)
ia = V / Ra
total force F = FB - Fg = ia L B - mg
= V / Ra L B - mg = ma
a = [( V / m Ra) L B] - g
a = [812.224 X 0.5 X 0.5 / 0.74 X 2] - 9.8
a = [203.056 / 1.48] - 9.8
a = 137.2 - 9.8
a = 127.4 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.