A new summer disaster movie tells the story of an astronomer who notices an aste
ID: 1464610 • Letter: A
Question
A new summer disaster movie tells the story of an astronomer who notices an asteroid passing through a point in space, 19 Earth radii away from the surface of the Earth, with a velocity 100 m/s perpendicular to a line from the asteroid to the center of the earth. The astronomer figures that the asteroid has been captured by the Earth’s gravitational field, and so it is now on an elliptic orbit around our planet. In order to see if the asteroid poses a real threat to the planet, the astronomer does a quick calculation. What is the distance of closest approach for the asteroid, and what is its velocity when it is at that distance? Is it time to panic?
Explanation / Answer
the total energy at 19R = total energy in orbit
in orbit
vo =sqrt(GM/r)
KE = 0.5*m*Vo^2 = KE = 0.5*m*G*M/r
PE = -G*M*m/r
total energy in orbit = -G*M*m/r
0.5*m*v^2 - G*M*m/19R= -G*M*m/r
0.5*100^2 - (6.67*10^-11*5.97*10^24/(19*6.37*10^6)) = -6.67*10^-11*5.97*10^24/(2r)
r = 6.1*10^7 m
(b)
orbital velocity = vo = sqrt(GM/r) = sqrt((6.67*10^-11*5.97*10^24/(6.1*10^7) = 2.55 km/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.