A particle initially located at the origin undergoes simple harmonic motion, mov
ID: 1463813 • Letter: A
Question
A particle initially located at the origin undergoes simple harmonic motion, moving first in the positive z direction, with a frequency of 3.47 Hz and an amplitude of 1.35 m.The particle oscillates between z = 1.35 m and z = 1.35 m.
(a) What is the equation describing the particle's position as a function of time? (Use the following as necessary: t. Do not include units in your answer. Assume t is in seconds.)
z(t) = ?
(b) What is the maximum speed of the particle?
____ m/s
(c) What is the maximum acceleration of the particle?
_____m/s2
(d) What is the total distance covered by the particle in the first 1.15 s of this motion?
_____m
Explanation / Answer
here,
frequency , f = 3.47 Hz
angular frequency , w = 2*pi*f
w = 6.28 * 3.47
w = 21.79 rad/s
amplitude of oscillation , A= 1.35 m
(a)
the equation describing the particle's position as a function of time is
z(t) = A * sin(w*t)
at t = 0 ,the particle is at origin
t is in seconds
(b)
the maximum speed of the particle , vmax= A*w
vmax = 29.42 m/s
(c)
the maximum acceleration of the particle , amax = A*w^2
amax = 640.99 m/s^2
(d)
at t = 1.15 s
z(1.15) = 1.35 *sin(21.79*1.15 )
= - 0.1 m
the total distance covered by the particle in the first 1.15 s of this motion x = 4*A - 0.1 m
x = 5.3 m
the total distance covered by the particle in the first 1.15 s of this motion is 5.3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.